Doporučené zatápění v krbových kamnech

Podrobně a názorně zde popíšeme správné, účinné a účelné zatápění v krbových kamnech stejně jako i v krbových vložkách.

Krbová kamna a krbové vložky HWAM ve filmu:

Připravili jsme pro Vás  následující 3 ukázky a věříme, že Vám budou přínosnou inspirací.

 _zatapeni-v-krbovych-kamnech-hwam.jpg, 18 kB  _zatapeni-v-krbove-vlozce-hwam.jpg, 18 kB _zatapeni-v-prodejne-jakon.jpg, 3 kB

Postup při zatápění v krbových kamnech - krok za krokem

  • v krbových kamnech, která mají rošt, třískou uděláme prostor pro spodní primární vzduch.
  • na rošt nebo na dno spalovací komory narovnáme větší polínka, nejlépe z tvrdého dřeva. Pro případ, že dáváme ještě další řadu, použijeme menší kusy navrch.
  • na takto připravené palivové dřevo uspořádáme hraničku z třísek, např. 3 x 3 kousky.
  • vložíme 1 - 2 kusy podpalovače (stejný jako na gril) a zapálíme.
  • na plamínek můžeme ještě narovnat třísky pro rychlejší vzplanutí.
  • regulaci automatiky výkonu nastavíme do polohy maximálního otevření.
  • zavřeme dvířka krbových kamen a necháme v klidu a bez starostí oheň hořet.
  • když plameny mizí a zůstává žhnoucí podklad (cca po 1-1,5 hod.), otevřeme pomalu dvířka krbových kamen nebo krbové vložky a přiložíme dle potřeby 2 - 4 polínka.
  • ovladač automatiky regulace intenzity výkonu přivřeme - nastavíme do polohy námi požadovaného výkonu pro dnešní den a automatika se již dále stará o rovnoměrné hoření, my pouze přikládáme dle potřeby.
  • při dohořívání před ukončením provozu krbových kamen doporučujeme nastavit ovladač na maximální hodnotu, čímž zabráníme pomalému chladnutí a doutnání paliva, a tím i případnému umazání skla u krbu nebo krbových kamen.

Zdůvodnění tohoto inovativního moderního způsobu zatápění v krbových kamech:

Na rozdíl od původního zatápění, kdy pomocí novin, třísek a polen byla zahlcena kamna rychlým ohněm a kouřem, který ještě studený komín nestačil pobrat, kondenzoval a znečišťoval se, působí tento moderní způsob následovně:

Podpalovač navrchu zvolna zapálí třísky, které se postupně vysušují a rozhoří. V průběhu tohoto procesu stále čistý oheň tepelně působí do komína, který prohřívá na provozní teplotu a přivádí ho k plnému výkonu. Víme, že správný tah komína je motorem krbových kamen a krbů, proto je uvedený postup velmi důležitý i z hlediska čistoty životního prostředí. Zároveň s tepelným působením na nastartování komína prohřívá oheň z třísek i masu dřeva na dně spalovací komory, dřevo vysušuje a postupně prohořívá.

Sklo krbových kamen potřebuje pro svoji ochranu systém horkovzdušné clony. Je tedy velmi důležité, v době počatečního chladu kamen, nechráněné sklo nezatěžovat nadměrným dýmem, jak tomu bylo v dobách našich předků, kteří ostatně ani takováto moderní krbová kamna s čistým průzračným sklem neměli.

Věříme, že náš návod na zatápění, vycházející především z logiky zdůvodnění, pomůže vytvořit příjemnou atmosféru Vašeho domova u krásného plápolajícího ohně v krbových kamnech a krbových vložkách HWAM.

 zapalovani-hwam-i-30-55.jpg, 33 kB

Rychlý kontakt

Telefon
602 332 105

Kontaktní formulář

Formulář pro Váš dotaz.

Najdete nás také na

FACEBOOK


Křesomyslova 384 / 17B
Praha 4 – Nusle
140 00