Palivo pro krbová kamna a krbové vložky

Čistota spalování a ve svém důsledku i skla moderních krbových kamen záleží z velké míry na správném topení a zejména na vhodné volbě paliva.

Pro topení v krbu je vhodná bříza ?

Většina uživatelů krbových kamen se domnívá, že na základě těchto tvrzení je březové dřevo nejvhodnějším palivem v krbových kamnech. Bříza se používala k topení v otevřených krbech zejména pro svoji vlastnost klidného hoření, protože nestřílí uhlíky a hoří i vlhká. Při dobrém tahu komína nekouří z krbu do místnosti a při účinnosti otevřeného krbu cca 15 - 20% nezáleželo příliš na ztrátě energie při vysušování dřeva při samotném spalování.

Moderní krbová kamna

mají jiné požadavky na dřevo. V případě, že máme kvalitní krbová kamna od kterých požadujeme dobrý výkon, čistotu skla a hoření, dobrý tah komína, čistotu prostředí v prostoru umístění, tak bychom také měli dbát o správné dřevo na topení. Je sice pravdou, že kvalitní kamna jsou velkou předností, ale bez naší pomoci nejsou samospasitelná.

Dřevo z břízy jako příklad z vlastní zkušenosti:

Pro optimální topení v krbových kamnech je nutné používat břízu ve vhodný okamžik jejího skladování. Tedy stejně jako ostatní palivové dřevo při ideální vlhkosti cca 18 - 20%. Bříza jako jediné z vhodných palivových materiálů je velmi náročná na skladování. Při krátkém skladování má dobrou, čistou formu pro manipulaci při přikládání, ale je vlhká, fáze ideálního stavu pro topení je však poměrně krátká a při delším skladování zásob dřeva začne rychle trouchnivět, přesychat a odlupuje se kůra, která při přiložení rychle vzplane a velký plamen při přiložení a kouřivost přeschlého dřeva je větší, než stihne pobírat komín. Z těchto důvodů i perfektní kamna a systémy ochrany skla krbových kamen mají velký problém s udržením čistoty ve všech fázích hoření.

Krbová kamna HWAM a Wiking

jsou velmi kvalitními výrobky, ve kterých není zapotřebí úzkostlivě dbát na výběr pouze kvalitního dřeva, ale stejně jako u všech krbových kamen obecně i pro ně platí, že palivové dřevo má mít optimální vlhkost, velikost polen střídáme při používání kamen dle období a našeho očekávání. Máme-li možnost výběru při objednávání a tvorbě zásob, pak nejlepší je dřevo tvrdé, z listnatých stromů.

Ideální a doporučené dřevo zobrazené v pořadí: buk, bříza, dub a jasan , ale i mnoho dalších.

Rychlý kontakt

Telefon
602 332 105

Kontaktní formulář

Formulář pro Váš dotaz.

Najdete nás také na

FACEBOOK


Křesomyslova 384 / 17B
Praha 4 – Nusle
140 00