Čištění skla krbových kamen

Krbová kamna a vložky HWAM

potřebují minimální údržbu při správném používání. Přesto, chceme-li mít pohled na oheň ničím nerušený, je vhodné alespoň občas dle potřeby sklo otřít. Krbová kamna a krbové vložky HWAM mají specielně promyšleně vyvinutý systém ochrany skla dvířek před znečišťováním. Vytvářená horkovzdušná clona před vnitřní stranou dvířek pracuje na základě tepelného proudění vzduchu, který chrání sklo před nečistotami vznikajícími při spalování dřeva. Intenzita této ochrany je však minimální při zapalování v kamnech a případně dohořívání, kdy přiváděný vzduch nemá potřebnou teplotu a razanci.

Údržba skla krbových kamen za provozu při hoření

je jednoduchá, ale není nutná. Jsou však mezi námi tací, kteří jsou znervózňováni (já osobně mezi takové uživatele patřím) každým zaprášením pohledového skla, které nastane například  příliš rychlým a silným rozděláním ohně, kdy je ještě komín i teplovzdušný systém kamen oslaben nečinností nebo při přiložení příliš velkého množství přeschlého dřeva s kůrou, které prudce vzplane. Než v takovém případě zareaguje automatika Vašich krbových kamen a potlačí hoření, spalovací komora se zaplní větším množstvím ohně než jaké je schopen odsát komín a nečistoty se natlačí skrze ochranou clonu až ke sklu.  V takovém případě doporučujeme použít útržek z papírové kuchyňské utěrky, který složíme cca do 4 vrstev a horké sklo touto suchou utěrkou zevnitř setřeme. Vhodné je jako podklad pro utěrku proti popálení používat starší suchou houbičku na nádobí k tomuto účelu vyčleněnou.

Čištění studeného skla krbových kamen

po ukončení provozu. I při svědomitém topení v krbových kamnech dojde časem k zašpinění skla. Může to zapříčinit smola, kondenzující vlhkost ze dřeva, nadměrná tvorba sazí, ale hlavně třeba nízká teplota při topení na malý výkon. Dochází ke žloutnutí a tmavnutí vnitřního obkladového materiálu a skla kamen (někdy po jednom dni, někdy po týdnu používání). Návod a rada jak postupovat je zde:

Vnitřní stranu studeného skla nasucho otřeme papírovou utěrkou a následně tuto utěrku navlhčíme a nalepíme na ni popel z roštu nebo dna kamen. Tímto vlhkým popelem otřeme celou plochu skla, na zvláště znečištěných místech přitlačíme a použijeme další dávku popela. Nakonec sklo vyleštíme suchou čistou utěrkou a těšíme se na další topení. Názorně: Čištění skla dvířek

Pro názorný příklad jsme připravili krátkou filmovou ukázku,

kterou můžete shlédnout zde: _youtube-logo.jpg, 3 kB

Správné topení v krbových kamnech HWAM - uživatelské doporučení:

Nechceme ve Vás vyvolat představu, že  je nutná příliš pečlivá údržba čistoty krbových kamen HWAM. Rady, které se snažíme zde prezentovat, vyplývají z vlastních zkušeností, kdy krásná krbová kamna jsou designovým doplňkem moderního interiéru a proto jim rádi věnujeme více pozornosti. Nedoporučujeme v krbových kamnech spalovat letáky,katalogy,kartony od nápojů a podobné materiály. Je dobré také věnovat pozornost aby teplota hoření nebyla ovlivněna např. otevřeným popelníkem. Tyto důvody by mohly vést i k poškození struktury a průhlednosti skla.

Rychlý kontakt

Telefon
602 332 105

Kontaktní formulář

Formulář pro Váš dotaz.

Najdete nás také na

FACEBOOK


Křesomyslova 384 / 17B
Praha 4 – Nusle
140 00