Výška připojení krbových kamen do komína

Zpět


Autor: Manželé L.
Datum: 12.08.2015 14:40

Dobrý den

Jsme ve fázi projekce rodinného domu a jako sekundární topení máme vybrána kamna HWAM 2620.

Chtěl bych se zeptat na několik věcí ohledně připojení kouřovodu u těchto kamen.

- výstupem z kamen je kouřovod o průměru 160mm?

- máme v návrhu komín Schiedel Absolut 16 s napojením přes zeď tloušťky 250mm. Je pro tento způsob lepší horní nebo zadní vývod kouřovodu? Vzhledem k velikosti kamen (70cm) a doporučeného umístění nad podlahou (30cm) je pravděpodobně jediná varianta připojení horním vývodem, jelikož minimální výška napojení u komínu je 127cm... Kamna nechceme dávat do vyšší výšky.

 - jak je to s přívodem primárního vzduchu do kamen - velikost přívodu a způsob napojení.

Děkuji za odpověď. Manželé L.

Autor: ADMIN

Dobrý den, děkuji, že jste si vybrali krbová kamna HWAM a hlavně, že přicházíte se svými dotazy včas, abyste se nenechali zavést ke zbytečným ústupkům a kompromisům.

Jako první odpovědi na Vaše dotazy: Výstup komína doporučujeme vnitřní průměr 160 mm z důvodu prostoru pro dotěsnění kouřovodu z kamen.  Komínový vodorovný průduch končí zároveň s vnitřní stěnou v místnosti umístění kamen. Detaily prostupu přizdívkou prosím konzultujte ještě v reálném čase probíhajících prací. Výšku komínového připojení doporučujeme na střed cca 85 cm od čisté podlahy a v případě, že požadujete připojení externích vzduchů do spalovací komory, pak je přívod o průměru 100mm umístěn v ose komína směrem dolů v rozteči obou středů 47,1 cm.

Z Vašeho požadavku vyvozuji, že chcete vybraná krbová kamna. Z tohoto důvodu musí být Vaší volbě podřízen výběr komína, který splňuje požadavky interiérového záměru. Neznám konkrétní rozměry a umístění kamen v půdorysu stavby, ale asi bych primárně volil levnější a lepší řešení přívodu ext.vzduchu základovou deskou třeba obyčejnou novodurovou trubkou do prostoru pod přizdívku, dále přizdívkou vzhůru a kolenem zakončit na výše uvedené kótě. Pak už máte širší možnosti výběru komínového řešení s menšími prostorovými nároky.

Pokud trváte na Vašem původním výběru komína, pak ale také trvejte na svém požadavku k umístění kamen a připojuji článek výrobce komína:

Budete stavět a chcete si pořídit krásná malá krbová kamna? Nenechte si zkazit dojem jednou tak vysokou rourou kouřovodu pro napojení do komína. Za problémem hyzdícím interiér stojí dva základní problémy. Za potíží může být základ komína, tzv. pata. Kouřovod lze připojit až nad ni, a pokud je vysoká, znamená to překážku. Druhou příčinou vzniku této vady na kráse může být modulový komín s klasickými šamotovými vložkami se spojením na pero a drážku, které není možné kvůli spojům krátit. Rouru tedy lze připojit jen ve výšce odpovídající násobkům jejich délky, takže ční do prostoru. Schiedel Absolut Vari umožňuje obejít se i u malých „krbovek“ bez nehezké dlouhé roury. Nový systém, který lze pořídit jako doplněk ke komínu Schiedel Absolut, má nízkou patu a zároveň umožňuje seříznout komínovou vložku na potřebnou délku, a tak připojit přímo do komína i malá krbová kamna o výšce od 50 centimetrů. 

Základní souprava Vari
Specifičnost Schiedel Absolut Vari je založena na dvou unikátních konstrukčních prvcích – tenkostěnné keramické vložce s hrdlovým spojem pouze na jedné straně a minimální možné výšce komínové paty. Protože druhá část vložky, jež se nasouvá na hrdlo předchozího dílu, je hladká a žádný vlastní spoj nemá, jde ji jednoduše seříznout úhlovou bruskou na potřebnou délku. Připojení do komína tak lze vytvořit ve výšce dle individuální potřeby. To v důsledku umožní obejít se u malých spotřebičů bez dlouhé připojovací roury. Přímo do komína tak je možné napojit i kamna v kategorii „XS“, které mají osu kouřového hrdla ve výšce 50 až 55 centimetrů. Systém lze jednoduše využít pro všechny typy spotřebičů, ale naprosto zásadní je pro ty nejmenší.

Systém Schiedel Absolut Vari je určen výhradně pro komíny Absolut. Pro variabilní výškové řešení je nutné při založení komína využít místo klasické komínové paty „Základní soupravu Vari“, jež obsahuje potřebné specifické prvky pro nízké založení. Díky tomuto unikátnímu řešení budou i malá krbová nebo kachlová kamna nejen příjemným zdrojem tepla, ale také zkrášlí interiér. Základní soupravu Vari lze pořídit od 5 915 Kč (bez DPH).

Zdroj: http://vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/11611-konec-kominovym-rouram-od-malych-kamen 

Věřím, že má doporučení pro Vás budou přínosná a přeji Vám stejně snadná řešení v celé realizaci stavby. Vratislav Janeček

Rychlý kontakt

Telefon
602 332 105

Kontaktní formulář

Formulář pro Váš dotaz.

Najdete nás také na

FACEBOOK


Křesomyslova 384 / 17B
Praha 4 – Nusle
140 00